array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Kod
Termin
Cena obozu
KS1
25.06.2023 - 08.07.2023
3.290zł/os.
KS2
09.07.2023 - 22.07.2023
3.290zł/os.
KS3
23.07.2023 - 05.08.2023
3.290zł/os.
KS4
06.08.2023 - 19.08.2023
3.290zł/os.

Kursy żeglarskie dla młodzieży to dwutygodniowe rejsy żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich połączone ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego. Zakwaterowanie na jachtach, którymi żeglujemy po Mazurach, nauka sterowania jachtem pod żaglami i na silniku, piękne porty jachtowe, kameralne przystanie oraz dzikie zakątki – to niektóre elementy składające się na niezapomnianą żeglarską wyprawę, którą organizuje nasza Szkoła Żeglarstwa PuntoVita.

Najfajniejsze, co czeka Cię na szkoleniowym rejsie żeglarskim, to atmosfera przygody i odkrywania: nowych miejsc, przyjaźni, własnych możliwości. A przy okazji, nawet się nie spostrzeżesz jak zdobędziesz całkiem sporo umiejętności żeglarskich, patent żeglarza jachtowego i dużą porcję wiedzy praktycznej. Żeglarstwo jest niezwykłe z wielu powodów. Kto wie, może stanie się Twoją nową pasją?

Zakwaterowanie – nasze jachty

żagle kursy dla młodzieżyPrzez 2 tygodnie mazurskiej wędrówki uczestnicy zakwaterowani są na wysokiej klasy jachtach śródlądowych, na których mieszkają załogi liczące zwykle 6 osób + instruktor.

Wszystkie jednostki wyposażone są w praktyczny kambuz (aneks kuchenny) wraz z całym wyposażeniem kuchennym. Nasza szkoła żeglarstwa udostępnia jednostki pływające, które charakteryzuje bardzo wysoki poziom komfortu oraz bezpieczeństwa na wodzie.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasza flota wpisywała się w aktualnie panujące trendy w żeglarstwie śródlądowym, po to, abyście szkolili się na takich właśnie jednostkach, jakie prawdopodobnie wyczarterujecie na swój pierwszy mazurski rejs.

Na każdym obozie dla młodzieży płynie zwykle 10 jachtów, czyli ok. 60 uczestników + 10 instruktorów. Zobacz więcej w rubryce Nasze jachty.

Jak to wygląda w praktyce – dzień z życia żeglarza

port mazuryObóz zaczyna się w niedzielę, w naszym porcie w Wilkasach (Nasz Port). Pierwszy dzień przeznaczony jest na zakwaterowanie się na jachtach i integrację grupy. Następnego dnia wypływamy z portu i płyniemy do kolejnego, gdzie zatrzymujemy się na przerwę obiadową, a następnie płyniemy dalej.

Codziennie cumujemy na noc w innym miejscu. Na wodzie nigdy nie jesteśmy bez przerwy dłużej niż 4 godziny, łącznie nie więcej niż 7 godzin w ciągu dnia.

W portach znajdują się sanitariaty i prysznice (koszt za jeden prysznic to ok. 12-15 zł). Na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach. Czasami – zwykle raz na tydzień – nasz żeglarski obóz cumuje do dzikiego brzegu, gdzie nie ma dostępu do udogodnień takich jak w przystaniach.

Obowiązują wtedy warunki polowe – zwykle w takich miejscach organizujemy klimatyczne ogniska z szantami.

Trasa rejsu szkoleniowego na patent żeglarza jachtowego

patent żeglarski dla młodzieżyŻeglarz jachtowy musi nabierać doświadczenia w różnych warunkach pogodowych.

To, gdzie popłynie dany obóz, zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od pogody: siły i kierunku wiatru w danym dniu oraz prognozy długoterminowej.

Duże znaczenie mają też postępy szkolenia na patent żeglarza jachtowego, program zajęć, ilość jachtów.

Do tego dochodzi także cała masa czynników organizacyjnych, dlatego każdy obóz jest niepowtarzalny!

Rozpoczynając wszystkie obozy żeglarskie w Wilkasach pokonujemy zawsze trasę Węgorzewo – Mikołajki, liczącą około 180 km szlaku wodnego.

Przykładową trasę rejsu szkoleniowego na Mazurach i więcej informacji o odwiedzanych przez nas miejscach znajdziesz w artykule: Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży.

Wyżywienie na obozie żeglarskim

wyżywienie na kursach żeglarskichPodczas rejsów żeglarze gotują samodzielnie – istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej.

Kuchnia żeglarska na jachcie to tak zwany kambuz, czyli nieduży, ale funkcjonalny aneks, gdzie można sprawnie przygotować posiłek dla całej załogi.

U nas również posiłki przygotowywane są na jachtach – uczestnicy gotują pod opieką oraz nadzorem instruktora.

Świeże zaopatrzenie jest dostarczane na obóz co drugi dzień.

Menu bazuje na szerokiej liście produktów, które załogi zamawiają według swoich potrzeb.

Na wodzie apetyt dopisuje, więc poza trzema głównymi posiłkami, podczas żeglowania cały czas mamy dostęp do kambuza i możemy przygotowywać sobie różne przekąski i przegryzki.

Główne posiłki przygotowujemy tylko podczas postojów w portach.

W trakcie rejsu robimy również ogniska i grille w ramach kolacji.

Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę obozu żeglarskiego.

Więcej przeczytasz w artykule: Wyżywienie na obozie żeglarskim.

Szkolenie żeglarskie

kursy żeglarskie dla młodzieżyObejmuje praktyczną naukę prowadzenia jachtu pod żaglami oraz manewrowania na silniku, a także wszystkie zagadnienia teoretyczne potrzebne do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego.

Zatem z nami nauczysz się teorii żeglarstwa oraz praktyki. Nauka żeglarstwa odbywa się głównie poprzez praktykę – wtedy teoria jest znacznie prostsza.

W trakcie rejsu szkoleniowego pokonujemy długą trasę i cumujemy w wielu portach z wykorzystaniem różnych technik cumowania.

Nauczymy Cię planować drogę na wodzie, tak abyś zawsze bezpiecznie dotarł do celu.

Przybliżymy Ci sporą dawka wiedzy żeglarskiej potrzebnej do uzyskania patentu żeglarskiego i bezpiecznej żeglugi.

Szereg zajęć teoretycznych z instruktorami specjalizującymi się w różnych dziedzinach pomoże Ci wyciągnąć maksymalne korzyści z udziału w kursie i zdać egzamin na żeglarza jachtowego.

Więcej przeczytasz w artykule: Szkolenie na wędrownym obozie żeglarskim.

Egzamin żeglarski

Pod koniec rejsu szkoleniowego, zwykle w ostatni piątek, odbywa się egzamin na patent żeglarski. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Koszt udziału w egzaminie to 125 zł (uczniowie z ważną legitymacją szkolną). Więcej o egzaminie przeczytasz w artykule: Jak wygląda egzamin na żeglarza jachtowego?

Szkolenie motorowodne – dodatkowa opcja dla chętnych

szkolenie motorowodneUczestnicy wszystkich rejsów mają możliwość odbycia dodatkowego szkolenia na Sternika Motorowodnego PZMiNW.

Kurs składa się z kilku godzin praktycznej nauki manewrowania motorówką oraz uzupełnienia teorii o podstawowe zagadnienia z budowy i obsługi jachtu motorowodnego – zakres wiedzy teoretycznej na egzaminie na motorowodnego sternika w większości pokrywa się z tematyką szkolenia żeglarskiego.

Jest to świetne uzupełnienie kursu żeglarskiego, ponieważ dzięki niemu możesz wrócić z wakacji z zaliczonymi egzaminami na dwa patenty: żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego.

Udział w kursie kosztuje 500 zł.

Więcej szczegółów o szkoleniu i egzaminie na sternika motorowodnego znajdziesz w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?

Dojazd na Mazury

Na Mazury łatwo dojedziesz zarówno samochodem jak i pociągiem czy autobusem – latem liczba połączeń jest znacznie większa. Co roku bez problemu docierają do nas uczestnicy ze wszystkich województw. Możemy pomóc Ci zorganizować Twoją podróż na Mazury oraz powrót. Więcej informacji w Dojazd na Mazury.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie na jachcie przez 14 dni;
 • pełne wyżywienie: 3 pełnowartościowe posiłki przygotowywane na jachtach, przekąski i przegryzki, produkty na ogniska i grille;
 • realizację trasy rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich;
 • organizację grilli, ognisk oraz wieczorów integracyjnych;
 • wszystkie opłaty portowe i paliwowe;
 • realizację pełnego programu szkolenia na żeglarza jachtowego Polskiego Związku Żeglarskiego;
 • praktyczne szkolenie manewrowe w różnych portach;
 • zajęcia teoretyczne z 6 głównych działów: budowy jachtu, ratownictwa, teorii żeglowania, locji, meteorologii i przepisów;
 • materiały szkoleniowe;
 • transfer z dworca PKP, PKS w Giżycku na miejsce obozu;
 • opiekę doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego);
 • materiały promocyjne (koszulkę firmową oraz śpiewnik żeglarski);
 • ubezpieczenie NNW 10.000 zł – Generali z klauzulą ‚uprawianie żeglarstwa’
 • podatek VAT.

Nasza kadra

krzysztof osóbka - instruktor żeglarstwa PZŻ

Krzysztof Osóbka – instruktor żeglarstwa PZŻ

Tym, co bardzo odróżnia wędrowny obóz żeglarski od tradycyjnej, stacjonarnej kolonii, jest kadra.

Jeden instruktor przypada na każde 6 osób załogi.

Pozwala to na bardziej indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Wszyscy nasi sternicy, oprócz szerokich uprawnień i doświadczenia żeglarskiego, posiadają również kompetencje w zakresie opieki nad młodzieżą na obozach wędrownych.

Żeglarze, Sternicy Morscy i Kapitanowie Jachtowi – niezależnie od liczby przepłyniętych mil, wszyscy mają również doświadczenie w pracy z młodzieżą jako wychowawcy, nauczyciele lub instruktorzy sportu.

 • Poznaj naszą kadrę w dziale: Nasza Kadra
 • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dziale FAQ.
 • Możesz też skontaktować się z nami bezpośrednio w dziale Kontakt.

Zamów obóz żeglarski
w 3 prostych krokach

Wybierz imprezę żeglarską

Tutaj znajduje się pełna oferta imprez żeglarskich dla młodzieży. Wybierz turnus, którym jesteś zainteresowany.

Kliknij w przycisk "ZAREZERWUJ"

Przy każdej ofercie znajduje się termin rejsu, cena i szczegóły rejsu wraz z przyciskiem "Zarezerwuj".

Wypełnij formularz

Formularz rezerwacji imprezy żeglarskiej zawiera kilka szczegółowych pól do uzupełnienia. Po wysłaniu formularza skontaktujemy się z Tobą w celu finalizacji zamówienia.

Partnerzy PuntoVita - Systemy Szkolenia Żeglarzy

pzz pzm merlin pzu żagle kuratorium oświaty lublin iss mbank training centre

Opinie klientów

Właśnie wróciłem z rejsu szkoleniowego na Żeglarza Jachtowego i Sternika Motorowodnego organizowanego przez PuntoVita. Po tygodniu szkolenia żeglarskiego muszę napisać, że było ono zorganizowane doskonale. Kadra w PuntoVita nie dość że profesjonaliści z dużym doświadczeniem w żeglarstwie - to jednocześnie pasjonaci tego pięknego sportu potrafiący zarazić tą pasą innych.

Michał Smolarski

Zaopatrzenie bardzo dobrze zorganizowane. Jedzenie zawsze świeże i bardzo smaczne! Wspaniałe dwa tygodnie, pełne atrakcji. Profesjonalna kadra instruktorska. Bardzo polecam!

Hanna Osóbka

Najlepsza szkoła żeglarstwa na Mazurach! Kompetentni instruktorzy, dzięki którym nauka żeglarstwa staje się prosta i przyjemna. Szczególnie polecam sterników Michaela, Basię i Krzysia. Z nimi każdy rejs jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Pływając z taką ekipą nie sposób nie zakochać się w Mazurach.

Katarzyna Girycka

Rewelacyjna atmosfera obozów żeglarskich dla dorosłych! Pełna elastyczność w podejściu do klienta. Doskonała kadra - profesjonalni, uśmiechnięci i chętni do dzielenia się wiedzą ludzie, a co najważniejsze - potrafiący do każdego uczestnika podejść indywidualnie i przekazywać wiedzę w sposób umożliwiający jej przyswojenie (wiadomo bowiem, że każdy uczy się 'inaczej'). Polecam z czystym sumieniem! PS. patenty zdane!

Katarzyna Wrzosek

Dlaczego warto pojechać na obóz żeglarski?

Czas z najbliższymi

Żeglarstwo od zawsze łączy ludzi. Kluczem do tego jest nasza kadra instruktorów, która przygotowała program pełen atrakcji.

Nowe przyjaźnie

Każdego roku na żaglach gościmy ludzi przyjeżdżających w tym samym składzie, w którym poznali się parę lat wcześniej na naszym obozie.

Oderwiesz się od smartfona

Obóz żeglarski został tak opracowany, aby nie było czasu na nudę. Nowe widoki, nowe emocje wezmą górę nad elektroniką.

Żeglarska przygoda

Na jachcie nigdy nie brakuje przygód. Już sama pogoda potrafi spłatać figla, ale nie tylko. Zadbamy, aby była to przygoda w pełni bezpieczna.

Odkrywanie Mazur

Z nami odkryjesz dzikie zakątki Mazur, nieznane dotąd brzegi i stare wioski. Pokochasz Mazury już od pierwszego rejsu.

Nauka żeglarstwa

Nauka żeglarstwa nie przez teorię, lecz praktykę. Zdobędziesz patent żeglarski i samodzielnie poprowadzisz swój jacht.

Obyczaje żeglarskie

Niektóre obyczaje są piękne, jak choćby klimatyczne nocne ogniska w plenerze ze śpiewem szant.

Regeneracja dla ciała i duszy

Żeglarskie obozy wędrowne to idealne wyważenie odpoczynku i aktywności fizycznej. Całkowity "reset" gwarantowany.

Niespodzianki

Dowiesz się o nich w trakcie rejsu - na obozie żeglarskim czeka Cię więcej niż się spodziewasz…

Wakacje pod żaglami 2023

Organizujemy żeglarskie obozy młodzieżowe na 7 dni oraz 14 dni w różnych terminach począwszy od maja do września. Dołącz do naszej załogi i przeżyj żeglarską przygodę życia.

Wybierz obóz żeglarski

Oferta żeglarska tel: 501 177 487