Rejsy żeglarskie dla młodzieży to 14-dniowe turystyczne żeglarskie obozy wędrowne na Mazurach. Zakwaterowanie na pokładzie nowoczesnych jachtów, klimatyczne przystanie i porty jachtowe oraz niezliczone dzikie zakątki na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – oto, co czeka Cię wybierając turystyczne obozy wędrowne.
Istotą obozów wędrownych młodzieżowych jest atmosfera. Przygody, nowe doświadczenia i znajomości pozostają w pamięci jeszcze długo po zakończeniu wakacji. Na pokładzie jednego z wielu jachtów płynących na naszych obozach przeżyjesz niezapomniane chwile. Kto wie, może żeglarstwo okaże się Twoją nową pasją?
Nasze jachty, którymi żeglujemy podczas obozów wędrownych
Impreza żeglarska jaką jest obóz wędrowny została tak zaplanowana, aby przez całe 14 dni uczestnicy zakwaterowani byli na kabinowych jachtach żaglowych.
Załogi liczą 6 osób + sternik.
Są to wysokiej klasy jachty śródlądowe, zapewniające wysoki standard pobytu, bogate wyposażenie oraz sprawną i bezpieczną żeglugę.
Żeglarski obóz wędrowny dla młodzieży jest organizowany na około 60 osób, co w efekcie współtworzy flotę 10 jachtów żaglowych.
Cała grupa przemierza wspólnie mazurski szlak. Zobacz więcej w rubryce Nasze jachty.
Jak obóz wędrowny dla młodzieży wygląda w praktyce?
Obóz wędrowny rozpoczyna się w naszym porcie w Wilkasach w niedzielę (zobacz Nasz Port). Pierwszego dnia uczestnicy kwaterują się na jachtach i integrują z grupą.
Kolejnego dnia wypływamy z portu i przez cały rejs codziennie cumujemy w nowym miejscu.
W ciągu dnia spędzamy łącznie około 7 godzin na żeglowaniu, przy czym na wodzie nie jesteśmy bez przerwy dłużej niż 4 godziny – zatrzymujemy się po drodze na przerwę obiadową.
Prysznice i sanitariaty znajdują się w portach (koszt jednego prysznica to zwykle ok. 12-15 zł).
Na obozie wędrownym nie zawsze zatrzymujemy się na noc w portach – zwykle dwa razy w przeciągu całego obozu cumujemy w dzikich zatokach.
Panują wówczas warunki polowe i nie ma dostępu do udogodnień takich jak w przystaniach. Właśnie w takich, klimatycznych miejscach, organizujemy ogniska z szantami. Obozy wędrowne będziesz pamiętał latami i długimi, zimowymi wieczorami.
Więcej dowiesz się z artykułu Jak wygląda wędrowny obóz żeglarski?
Zakwaterowanie – nasze jachty
Przez 2 tygodnie wędrownego obozu żeglarskiego uczestnicy mieszkają na wysokiej klasy jachtach śródlądowych. Załoga liczy zwykle 6 osób + instruktor.
Wszystkie jachty dysponują kambuzem (aneks kuchenny) wraz z całym wyposażeniem kuchennym. Nasza szkoła żeglarstwa pływa na jachtach, które charakteryzuje wysoki poziom komfortu oraz bezpieczeństwa na wodzie.
Nasza flota wpisuje się w aktualne trendy w żeglarstwie śródlądowym, po to, abyście szkolili się na takich jachtach, jakie w przyszłości wyczarterujecie na swój pierwszy mazurski rejs. Zobacz więcej w rubryce Nasze jachty.
Na każdym wędrownym obozie żeglarskim dla młodzieży płynie zwykle ponad 10 jachtów, czyli ok. 60 uczestników + 10 instruktorów.
Trasa rejsu turystycznego dla młodzieży 2024
Obozy wędrowne nie mają ściśle ustalonej trasy. Na trasę każdego obozu żeglarskiego decydujący wpływ ma pogoda, szczególnie siła i kierunek wiatru.
Duże znaczenie ma przy tym prognoza długoterminowa.
Do tego dochodzi także cała masa czynników organizacyjnych, takich jak liczba jachtów, dostępność miejsc cumowniczych, planowany program rejsu oraz preferencje grupy, dlatego każdy rejs jest niepowtarzalny!
Każdy obóz wędrowny rozpoczyna się w Wilkasach i ma do pokonania ogólną trasę Węgorzewo – Mikołajki, lecz miejsca jakie odwiedzamy po drodze zmieniają się za każdym razem.
Decydując się na obozy wędrowne przez 2 tygodnie przepłyniemy jachtem żaglowym około 180 km szlaku żeglugowego.
Przykładowy opis trasy oraz więcej szczegółów na temat odwiedzanych przez nas miejsc znajdziesz w artykule: Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży.
Wyżywienie na młodzieżowym rejsie żeglarskim
Obozy wędrowne żądzą się swoimi prawami. Na rejsach załogi samodzielnie przygotowują posiłki w kambuzie, czyli jachtowym aneksie kuchennym.
Istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej, składający się z posiłków, które łatwo przygotować dla całej załogi.
Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem sternika, który pomaga początkującym żeglarzom również w tym zakresie.
Zaopatrzenie dostarczane jest na obozy młodzieżowe systematycznie – co drugi dzień, niezależnie od tego gdzie jesteśmy, przyjeżdżają do nas świeże produkty.
Oprócz trzech głównych posiłków, które przygotowujemy podczas postojów w portach, w trakcie żeglowania możemy korzystać z przekąsek i przegryzek – na wodzie apetyt dopisuje, dlatego cały czas mamy dostęp do kambuza.
Obozy wędrowne obfitują w ogniska i grille, na których proponujemy uczestnikom niebanalne menu.
W cenie obozu żeglarskiego wliczone jest pełne wyżywienie.
Więcej dowiesz się z artykułu: Wyżywienie na obozie żeglarskim.
Rejs turystyczny czy szkolenie żeglarskie dla młodzieży?
Ten obóz wędrowny dla młodzieży jest typowym rejsem turystycznym.
Obozy wędrowne do udziału nie wymagają żadnego doświadczenia żeglarskiego.
Przemierzamy bardzo długą trasę biegnącą przez kilkanaście jezior i łączących je kanałów.
Po drodze cumujemy w licznych portach i przystaniach jachtowych. W trakcie rejsu turystycznego szybko nauczymy Cię wszystkiego co potrzebne, by w pełni cieszyć się żeglarstwem.
Jeżeli wypoczynek pod żaglami przypadnie Ci do gustu, może w przyszłości wybierzesz obóz żeglarski z patentem?
Nie musisz tego wiedzieć w tej chwili – turystyczny obóz wędrowny to świetny wybór dla tych, którzy chcą poznać żeglarstwo.
Jeśli jednak już teraz wiesz, że chcesz poznać tajniki żeglarstwa, sprawdź opcję rejsu połączonego ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego.
Doskonal swoje umiejętności żeglarskie
Jeśli już pływasz i chcesz zdobyć nowe doświadczenia, nasi instruktorzy mogą poprowadzić specjalne zajęcia doszkalające. Nauczymy Cię umiejętności żeglarskich, których nie obejmują standardowe kursy na patent żeglarski. Na żeglarskim obozie wędrownym będziesz mógł spędzić dużo czasu za sterem pod okiem naszych instruktorów.
Szkolenie motorowodne – dodatkowa opcja dla chętnych
Uczestnicy wybierający nasze obozy wędrowne mogą skorzystać z dodatkowego szkolenia na patent sternika motorowodnego PZMiNW. Kurs motorowodny składa się z kilku godzin zajęć praktycznych na jachcie motorowym oraz zajęć teoretycznych przygotowujących do egzaminu na Sternika Motorowodnego.
Kurs na sternika motorowodnego to świetne uzupełnienie rejsu żeglarskiego. Udział w kursie kosztuje 500 zł. Więcej szczegółów o szkoleniu i egzaminie na sternika motorowodnego znajdziesz w artykule: Czy warto robić patenty motorowodne?
Dojazd na Mazury 2024
Na nasze obozy wędrowne co roku przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski oraz z zagranicy. Mazury są dobrze skomunikowane z reszta kraju – latem liczba połączeń kolejowych jest znacznie większa, kursują także autobusy. Dojazd samochodem z Warszawy możliwy jest nawet w 3 i pół godziny. Możemy pomóc Ci zorganizować podróż pociągiem na Mazury oraz powrót. Więcej informacji w Dojazd na Mazury.
Cena zawiera:
- zakwaterowanie na jachcie przez 14 dni;
- pełne wyżywienie: 3 pełnowartościowe posiłki przygotowywane na jachtach, przekąski i przegryzki, produkty na ogniska i grille;
- realizację trasy rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich;
- organizację grilli, ognisk oraz wieczorów integracyjnych;
- wszystkie opłaty portowe i paliwowe;
- realizację pełnego programu szkolenia na żeglarza jachtowego PZŻ;
- praktyczne szkolenie manewrowe w różnych portach;
- zajęcia teoretyczne z 6 głównych działów: budowy jachtu, ratownictwa, teorii żeglowania, locji, meteorologii i przepisów;
- materiały szkoleniowe;
- transfer z dworca PKP, PKS w Giżycku na miejsce obozu;
- opiekę doświadczonej kadry (instruktorzy żeglarstwa PZŻ);
- materiały promocyjne (koszulkę firmową oraz śpiewnik żeglarski);
- ubezpieczenie NNW 10.000 zł – Generali z klauzulą ‚uprawianie żeglarstwa’
- podatek VAT.
Nasza kadra
Krzysztof Osóbka – instruktor żeglarstwa PZŻ
Na wędrownym obozie żeglarskim jeden instruktor przypada na każde 6 osób załogi – pozwala to na znacznie bardziej indywidualne podejście do każdego uczestnika, niż na tradycyjnej kolonii. Wszyscy nasi sternicy posiadają wysokie kwalifikacje i umiejętności żeglarskie oraz kompetencje w zakresie pracy z młodzieżą. Żeglarze, Sternicy Morscy i Kapitanowie Jachtowi – niezależnie od liczby przepłyniętych mil, wszyscy mają doświadczenie jako wychowawcy, nauczyciele lub instruktorzy sportu. Poznaj naszą kadrę w dziale: Nasza Kadra
Najczęściej zadawane pytania:
- Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dziale FAQ.
- Możesz też skontaktować się z nami bezpośrednio w dziale Kontakt.