array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Zauważyliśmy, że zadawane przez was pytania dotyczą głównie tego, jaki obóz żeglarski wybrać, jak się do niego przygotować oraz jak wygląda dzień na obozie żeglarskim. Niektóre osoby pytają również o to, jak zostać instruktorem żeglarstwa. Poniżej nasze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o obozy żeglarskie dla młodzieży.

Przygotowanie do obozu żeglarskiego

Jak wybrać obóz żeglarski?

Dowiedz się czym różni się obóz turystyczny od szkoleniowego i dla kogo są przeznaczone. Szczegółowo piszemy o tym w dziale – jak wybrać obóz żeglarski?.

Co zabrać na obóz żeglarski?

Ubrania przeciwdeszczowe, odpowiednie buty, śpiwór i klika istotnych drobiazgów – wszystko dokładnie opisaliśmy w dziale – co zabrać na obóz żeglarski?. Skorzystaj z listy rzeczy do zabrania.

Czy trzeba umieć pływać?

Umiejętność pływania nie jest wymagana. Konieczne jest zaznaczenie przez rodziców / opiekunów prawnych odpowiedniej informacji w dokumentach uczestnika obozu żeglarskiego: Karcie uczestnika i Zgodzie na uprawianie żeglarstwa, które znajdziesz w dziale dokumenty do pobrania.

Wszystkim uczestnikom – niezależnie od ich umiejętności pływackich – zapewniamy najwyższy standard bezpieczeństwa. Więcej informacji znajdziesz w artykule na blogu: Bezpieczeństwo na obozach żeglarskich.

Jakie dokumenty trzeba zabrać na obóz żeglarski?

Przyjeżdżając na obóz żeglarskimi musisz mieć ze sobą obowiązkowo trzy dokumenty:

  • Kartę uczestnika
  • Zgodę na uprawianie żeglarstwa
  • Ważną legitymację szkolną

Dokumenty te znajdziesz w dziale – dokumenty do pobrania. Pamiętaj, że wszystkie te dokumenty wypełniają wyłącznie rodzice (opiekunowie prawni). Na obóz żeglarski nie możemy przyjąć uczestnika bez tych dokumentów.

Zachęcamy, aby zadbać o ważność legitymacji szkolnej przed wyjazdem – szczególnie jeżeli przyjeżdżasz na obóz pociągiem.

Ważna legitymacja szkolna jest ponadto potrzebna osobom zdającym egzamin na Żeglarza Jachtowego do uzyskania 50% zniżki na opłatę egzaminacyjną (125 zamiast 250 złotych). Numer legitymacji szkolnej wpisuje się na karcie egzaminacyjnej – kopie legitymacji nie są zbierane przez komisję egzaminacyjną.

Posiadam legitymację szkolną z innego kraju – czy uprawnia ona do zniżki przy egzaminie?

Oczywiście tak, dlatego koniecznie pamiętaj o jej zabraniu na Twój obóz żeglarski. Upewnij się czy jest ważna.

Ile pieniędzy trzeba zabrać na obóz żeglarski?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Możemy jednak powiedzieć, na co można wydawać pieniądze na obozie żeglarskim, a wówczas łatwiej będzie oszacować kwotę naszego budżetu. Dodatkowo płatne zawsze są prysznice, zwykle około 12-15 zł za jeden prysznic. Ponadto w we wszystkich portach są większe lub mniejsze punkty gastronomiczne: od małych budek z frytkami i lodami po eleganckie restauracje. Nie brakuje miejsc ze średniej półki cenowej, przy czym określenie „średnia półka cenowa” trzeba odnieść do mazurskich standardów cenowych…

Uczestnicy naszych obozów żeglarskich najczęściej wydają pieniądze na prysznice, gazowane napoje i lody (wszystkie porty), gofry w Rynie lub Mikołajkach, pizzę na koniec obozu w Tawernie Rozbitek w naszym porcie. W trakcie rejsu można również poszaleć w dwóch parkach wodnych, na trasie mamy Park Wodny „Tropikana” przy Hotelu Gołębiewskim oraz kameralny Park Wodny Wilkasy. Supermarket można odwiedzić zwykle w czterech punktach na trasie: Wilkasach, Węgorzewie, Rynie i Mikołajkach.

Szkolący się na patent żeglarski muszą przygotować się również na opłatę egzempcyjną w wysokości 125 zł (płatne w gotówce w dniu egzaminu do komisji egzaminacyjnej). Opcją dodatkową na każdym obozie żeglarskim (zarówno szkoleniowym jak i turystycznym) jest udział w kursie na Sternika Motorowodnego.

Życie na obozie żeglarskim

Kto jedzie na obóz żeglarski po raz pierwszy często zastanawia się, jak to wygląda w praktyce: gdzie się śpi, jak wyglądają jachty, jak wygląda wyżywienie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o życie na wędrownym obozie żeglarskim.

Jak wygląda wyżywienie na obozie żeglarskim?

Na obozie żeglarskim załogi samodzielnie przyrządzają posiłki z produktów dostarczanych drogą lądową. Główne posiłki przygotowujemy tylko podczas postojów w portach – nigdy nie gotujemy podczas żeglugi. Pływają z nami osoby z różnymi preferencjami żywieniowymi – w formularzu zgłoszeniowym należy umieścić odpowiednią informację. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule na blogu: Wyżywienie na obozie żeglarskim.

Gdzie się śpi na obozie żeglarskim?

Wszystkie obozy żeglarskie oraz szkolenia w formie wędrownej odbywają się na jachtach kabinowych Antila, Laguna lub Twister 800N, na których zakwaterowane są załogi liczące zwykle 6 osób + instruktor. Są to jachty wysokiej klasy, zapewniają wysoki standard pobytu dla całej załogi oraz bezpieczną żeglugę. Więcej informacji znajdziesz w dziale – nasze jachty.

Czy na jachcie jest toaleta?

Jachty mogą być wyposażone w toalety chemiczne, jednakże najczęściej korzystamy wyłącznie z toalet i sanitariatów znajdujących się w portach. Jacht nie jest na wodzie bez przerwy dłużej niż 4 godziny. Podróżujemy od portu do portu, gdzie znajduje się pełna infrastruktura sanitarna (toalety, prysznice, a w niektórych portach też pralnie).

Czy na jachcie jest prąd?

Instalacja elektryczna na jachcie zapewnia oświetlenie, działanie pompy wody oraz radia. Na niektórych jachtach jest gniazdo ładowania USB. W trakcie żeglugi korzystamy wyłącznie z akumulatora o mocy 12 V – ładowanie telefonu za pomocą tradycyjnej ładowarki jest niemożliwe.

Czym dysponują porty oraz przystanie?

W większości portów przy kei, do której cumują jachty, mamy możliwość podłączenia jachtu do prądu 220 V oraz uzupełnienia wody w zbiornikach. W małych przystaniach dostęp do prądu może być ograniczony, ponadto nie wszędzie jest w cenie postoju – czasami jest dodatkowo płatny wedle chęci załogi (10-15 zł od jachtu). We wszystkich portach znajdziemy darmowe toalety, dodatkowo płatne prysznice (12-15 zł) oraz większe lub mniejsze punkty gastronomiczne, raczej nie najtańsze. W niewielu marinach znajdziemy mały sklep.

Jak długo się pływa jednego dnia?

Z naszego portu w Wilkasach wypływamy drugiego dnia obozu. Zwykle wypływamy z portu o godzinie 9:00, płyniemy do kolejnego, gdzie zatrzymujemy się na przerwę obiadową w godzinach 13:00 – 14:00. Po południu płyniemy dalej i około 18:00 cumujemy już na postój nocny. Na wodzie nigdy nie jesteśmy bez przerwy dłużej niż 4 godziny, łącznie nie więcej niż 7 godzin w ciągu dnia. W ten sposób, w ciągu dwóch tygodni obozu żeglarskiego, przepłyniemy ok. 130 km szlaku wodnego. Łącznie spędzimy na wodzie około 80 godzin i odwiedzimy kilkanaście portów. Więcej o trasie dowiesz się z artykułu na blogu: Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży.

Chcę być w załodze z kolegą lub koleżanką

Należy zaznaczyć tę informację w formularzu zgłoszeniowym. Jeśli tego nie zrobisz na etapie wypełniania formularza zgłoszeniowego skontaktuj się z nami. Postaramy się zrealizować twoją prośbę w miarę posiadanych miejsc. Pamiętaj, że nie łączymy załóg szkoleniowych z turystycznymi.

Czy jest sens robić kurs na sternika motorowodnego razem z patentem żeglarskim?

Jak najbardziej tak. Osobom uczestniczącym w kursie żeglarskim znacznie łatwiej jest opanować prowadzenie motorówki. Połączenie patentu żeglarskiego z patentem sternika motorowodnego daje nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy warto robić kursy motorowodne?

Praca na obozach żeglarskich

Większość naszej kadry stanowią osoby, które swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu stawiały właśnie na obozie żeglarskim dla młodzieży.

Jak zostać instruktorem?

Potrzeba około 6 tygodni intensywnego pływania, aby nabrać wprawy i doświadczenia na satysfakcjonującym poziomie. Wówczas kolejny krok to kurs instruktorski (obecnie Nauczyciela Żeglowania – NŻ).

Wspomniane 6 tygodni to umowny czas – nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących stażu na wodach śródlądowych, aby przystąpić do kursu na Nauczyciela Żeglowania. Kwalifikacje NŻ konieczne są do pracy na obozach szkoleniowych. Aby być sternikiem na rejsie turystycznym formalnie wystarczy patent żeglarski, ale opływanie jest niezbędne. Szczegóły dla zainteresowanych tematem pracy w żeglarstwie znajdują się w dziale – praca w żeglarstwie.

Wakacje pod żaglami 2023

Organizujemy żeglarskie obozy młodzieżowe na 7 dni oraz 14 dni w różnych terminach począwszy od maja do września. Dołącz do naszej załogi i przeżyj żeglarską przygodę życia.

Wybierz obóz żeglarski

Oferta żeglarska tel: 501 177 487