Na rejsach żeglarze gotują samodzielnie. Jachtowa kuchnia, czyli kambuz, pozwala na przygotowywanie posiłków dla całej załogi. Istnieje nawet pewien kanon kuchni żeglarskiej, dań, które dobrze sprawdzają się podczas rejsów. W tym wpisie przybliżymy Wam nieco temat wyżywienia na obozach żeglarskich dla młodzieży.
Kuchnia na jachcie
Kuchnia na jachcie nazywana jest kambuzem. To nieduży, funkcjonalny aneks, gdzie przygotowuje się posiłki dla całej załogi. Na jachtach korzysta się z dwupalnikowych kuchenek gazowych, niewielkich zlewów i zestawu naczyń. Kambuz przypomina nieco aneksy kuchenne na kamperach – jest to domowa kuchnia w miniaturze. Możemy tu przygotować nawet najbardziej wymyślne posiłki, ale wymaga to dobrej organizacji pracy. Główne posiłki przygotowujemy tylko podczas postojów w portach – nigdy nie gotujemy podczas żeglugi.
Wachta kambuzowa
Podczas rejsów żeglarze gotują samodzielnie – istnieje nawet pewien kanon kuchni jachtowej. Załogi są podzielone na tradycyjne dwuosobowe wachty, w tym też wachtę kambuzową, w której przygotowują posiłki dla całej załogi w danym dniu. Zwyczajowo codziennie jest zmiana osób prowadzących kambuz, czyli przygotowujących śniadanie, obiad i kolację.
Nauka gotowania
Nauka gotowania formalnie nie znajduje się w programie szkolenia żeglarskiego, ale instruktorzy wspomagają swoich załogantów także w nauce trudnej sztuki kulinarnej. Jest to jedna z wielu umiejętności z jaką nasi załoganci wracają z wakacji. Nie oczekujemy od nikogo zdolności kulinarnych! Nawet jeśli ktoś nigdy w życiu nie gotował makaronu, nie stanowi to przeszkody, aby wziąć udział w żeglarskiej przygodzie.
Zaopatrzenie obozu żeglarskiego
Świeże zaopatrzenie jest dostarczane na obóz drogą lądową co drugi dzień. Menu bazuje na szerokiej liście produktów, które załogi zamawiają według swoich potrzeb. Pływają z nami osoby z różnymi preferencjami żywieniowymi – w formularzu zgłoszeniowym należy umieścić odpowiednią informację. Pełne wyżywienie wliczone jest w cenę obozu żeglarskiego.
Jedzenie podczas żeglowania
Na wodzie apetyt dopisuje. Poza trzema głównymi posiłkami możemy przygotowywać sobie różne przekąski i przegryzki. Dobrze sprawdzają się tutaj owoce lub kanapki. W gorące dni pilnujemy także, aby nasi załoganci pili odpowiednią ilość wody.
Ogniska
W trakcie rejsu robimy również ogniska i grille w ramach kolacji. Oprócz tradycyjnych kiełbasek, na ogniskach zapewniamy też zaopatrzenie w opcji wege. Wieczorne posiłki dla dużej grupy to często duże wyzwanie dla organizatorów, ale też okazja by popisać się kreatywnością. Zawsze staramy się by każdy znalazł coś dal siebie.
Wyżywienie na obozie żeglarskim, to ważny aspekt wypoczynku pod żaglami. Dbamy o to by było na wysokim poziomie, trzymając się przy tym tradycyjnego podziału na wachty – jest to jeden z aspektów dobrej praktyki żeglarskiej.
Zobacz też: