Stacjonarny czy wędrowny obóz żeglarski?
To podstawowe pytanie. Nie wybieraj obozu żeglarskiego dla siebie póki nie odpowiesz sobie na nie – od Twojej odpowiedzi zależy czy spędzisz dwa tygodnie w hotelu czy na pokładzie prawdziwego jachtu.
Stacjonarny obóz żeglarski
Stacjonarny obóz żeglarski, to najzwyklejsza kolonia lub obóz sportowy z elementami żeglarstwa. Uczestnicy zakwaterowani są w ośrodku lub domkach z pełnym wyżywieniem najczęściej na stołówce. Szkolenie żeglarskie odbywa się w jednej przystani i na jednym jeziorze – czasami zmieniane są jachty, a poszczególne zajęcia prowadzą różni instruktorzy. Taka forma szkolenia daje często sporo czasu na szlifowanie manewrów oraz wygodne warunki do nauki teorii: często na salach szkoleniowych.
Pływanie wciąż po tym samym akwenie i cumowanie w jednej przystani może po dłuższym czasie stać się monotonne. Ponadto szkolenie może być pozbawione niektórych elementów, które wykorzystywane są w żeglarstwie turystycznym, ale nie stanowią manewrów egzaminacyjnych, np. składanie i stawianie masztu czy cumowanie do dzikiego brzegu (strandowanie). Co jednak najważniejsze, przystanie i porty jachtowe bardzo się od siebie różnią – najlepsze nawet wyszkolenie na kursie stacjonarnym nie daje gwarancji, że poradzimy sobie podczas wędrówki po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie cumujemy w różnych przystaniach.
Wędrowny obóz żeglarski
Przez dwa tygodnie uczestnicy mieszkają na pokładzie jachtów kabinowych, na których przemierzają jeziora i kanały na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcie dwutygodniowego rejsu po Mazurach można odwiedzić kilkanaście przystani i portów jachtowych. Zwykle codziennie cumuje się w nowym miejscu. W przystaniach znajdują się sanitariaty i prysznice. Czasami wędrowne obozy żeglarskie cumują do dzikich brzegów, campingów lub bindug, gdzie nie ma dostępu do udogodnień takich jak w przystaniach. Załogi samodzielnie przygotowują posiłki z produktów dostarczanych na obóz drogą lądową. Na wędrownych obozach żeglarskich pływają wyłącznie jednostki wyższej klasy – nie małe szkoleniowe jachty lecz nowoczesne konstrukcje zapewniające wysoki standard pobytu całej załodze.
Obóz wędrowny ma swoja szczególną specyfikę – jachty staja się domem i środkiem transportu dla 6 osób załogi i instruktora. Obóz wędrowny wymaga od uczestników więcej samodzielności, umiejętności współpracy w grupie, umiejętności przygotowania się do żeglugi i życia na wspólnym pokładzie. Na takim rejsie doświadczymy tego, co jest esencją żeglarstwa: podróży i odkrywania nowych miejsc. Na obozie wędrownym możemy przeżyć prawdziwe żeglarskie przygody.
Obóz żeglarski – turystyczny czy szkoleniowy?
To drugie kluczowe pytanie: chcesz tylko popływać jachtem czy szkolić się na patent żeglarza jachtowego? Może już masz patent żeglarski? Będą to Twoje pierwsze kroki na pokładzie, czy jedziesz na żagle już nie pierwszy raz? Wybór pomiędzy rejsem turystycznym a szkoleniowym nie jest oczywisty. Dowiedz się w czym tkwi różnica, a wybór odpowiedniego dla Ciebie obozu żeglarskiego stanie się łatwiejszy.
Turystyczny obóz żeglarski
To rejs żeglarski dla młodzieży nastawiony na zwiedzanie i wypoczynek. Trasa rejsu turystycznego przebiega przez kilkanaście jezior i kanałów, liczy ponad 180 km szlaku żeglarskiego. Każdy turystyczny obóz żeglarski wyrusza z Wilkas koło Giżycka i pokonuje ogólną trasę Węgorzewo – Mikołajki. Miejsca, do jakich dana grupa zawinie po drodze, zmieniają się za każdym razem, dlatego nie ma dwóch takich samych obozów żeglarskich!
Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia żeglarskiego, aby wybrać się na wakacje pod żaglami.
Kto najczęściej wybiera turystyczny rejs żeglarski na Mazurach?
- Osoby, które chcą sprawdzić czy żeglarstwo jest dla nich i nie są jeszcze zdecydowane na intensywne szkolenie na patent żeglarski. Czas na pokładzie chcą spędzić rekreacyjnie.
- Osoby, które maja już patent żeglarza jachtowego (często są to grupki znajomych) i chcą w swobodnej atmosferze szlifować swoje umiejętności, zdobyć więcej doświadczenia na wodzie, ale mają już za sobą podstawowy kurs żeglarski.
Tak więc rejs turystyczny dla młodzieży to dobry pomysł na żeglarskie wakacje dla tych, którzy chcą pierwszy raz posmakować żeglarstwa oraz dla tych, którzy mają już patent żeglarski i chcą doskonalić swoje umiejętności. W trakcie rejsu turystycznego nie brakuje czasu, by stanąć za sterem – nieważne który raz – każdy załogant, niezależnie od żeglarskiego doświadczenia, może znaleźć pod żaglami dokonały wakacyjny wypoczynek.
Szkoleniowy obóz żeglarski
Wędrowny obóz żeglarski to połączenie rejsu żeglarskiego z nauką żeglowania.
Przez dwa tygodnie wędrówki po Wielkich Jeziorach Mazurskich realizowany jest kurs na patent Żeglarza Jachtowego.
Nauka żeglowania od A do Z.
W trakcie rejsu szkoleniowego uczestnicy opanowują znacznie więcej, niż tylko to, co jest wymagane na egzaminie na żeglarza jachtowego.
Żegluga od portu do portu wymaga opanowania żeglarskich umiejętności.
Przykładowymi umiejętnościami jest planowanie trasy, składanie i stawianie masztu oraz cumowanie za pomocą różnych urządzeń cumowniczych (boi, mooringów, czy y-bomów).
Wbrew pozorom na szkoleniowy obóz żeglarski często przyjeżdżają osoby, które nie miały wcześniej styczności z żeglarstwem.
Kto najczęściej wybiera szkoleniowy rejs żeglarski na Mazurach?
- Osoby, które jadą na żagle po raz pierwszy, ale chcą wrócić z czymś konkretnym – zdanym patentem żeglarskim i umiejętnościami.
- Osoby, które już wcześniej żeglowały, lecz nie mają jeszcze patentu i chcą go zrobić.
Czasami przyjeżdżają też osoby, które już mają patent, ale lubią się uczyć i doskonalić swoje umiejętności – ponownie przechodzą całe szkolenie, ale nie zdają egzaminu żeglarskiego (mają już patent żeglarski).
Trasa rejsu szkoleniowego jest podobna do trasy rejsu turystycznego, ale uczestnicy „szkoleniówki” mają zdecydowanie mniej czasu na beztroskie wylegiwanie się na pokładzie – praktyczna nauka manewrów w rzeczywistych warunkach oraz spora dawka wiedzy teoretycznej wymagają czasu i nie mało wysiłku.
Zajęcia teoretyczne odbywają się w bardzo różnych miejscach, niektóre realizowane są podczas postoju „na dziko”, zupełnie w plenerze. Jest to szkolenie, które odbywa się w całkowicie realistycznych warunkach – żeglujemy na jachtach, które są obecnie standardem żeglarstwa turystycznego, odwiedzając najważniejsze miejsca na żeglarskiej mapie Mazur.
Jak zostać żeglarzem?
Dość ogólne pytanie „jak zostać żeglarzem?” stawia sobie coraz więcej osób zaciekawionych żeglarstwem. Często słyszymy też bardziej szczegółowe pytania: „ile czasu potrzeba, aby nauczyć się samodzielnie żeglować?”, albo „co dalej po kursie żeglarskim?”. Nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi, jednak na pewno możemy sporo podpowiedzieć.
Po pierwsze: patent żeglarski
Szkoleniowy obóz żeglarski kończy się egzaminem na żeglarza jachtowego. Po zdaniu egzaminu na patent rozpoczyna się przygoda z żeglarstwem! Egzamin na koniec kursu żeglarskiego to tak naprawdę początek – na naukę żeglowania warto przeznaczyć więcej czasu, nawet kilka tygodni, zanim zdecydujemy się na swój pierwszy samodzielny rejs. Patent Żeglarza Jachtowego, który możemy uzyskać po szkoleniowym obozie żeglarskim, daje uprawnienia do samodzielnego prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych. Więcej na ten temat piszemy w dziale Patent żeglarski.
Często jednak potrzeba więcej czasu, aby „opływać się”, zanim poczujemy się za sterami jachtu zupełnie pewnie.
Ile trzeba pływać?
Na często pojawiające się pytanie: „ile czasu potrzeba, aby poczuć się pewnie za sterem?” zwykle odpowiadamy: około 6 tygodni intensywnego pływania. Te umowne 6 tygodni, to czas, po którym nasze umiejętności powinny być już na poziomie pozwalającym na pływanie generalnie bezstresowe, dającym pełną satysfakcję i radość z żeglowania. Oczywiście nie oznacza to, że po 6 tygodniach staniemy się alfą i omegą żeglarstwa, a tym bardziej nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku zachowania czujności, rozwagi i trzymania się dobrej praktyki żeglarskiej. Po 6 tygodniach intensywnego pływania, powinniśmy po prostu mieć już dobrze ugruntowaną praktykę.
Jak to zrobić szybciej?
6, 8, 10 i więcej tygodni pływania nie przyniesie nam spodziewanych efektów, jeśli nie będziemy mieli dobrych wzorców do naśladowania wyniesionych z solidnego szkolenia żeglarskiego. Powtarzanie błędów i pogłębianie złych nawyków to przypadłość niektórych samouków, przekonanych, że sami się najlepiej nauczą. Dobry kurs żeglarski na początek to absolutna podstawa, ale to nie wszystko – wspomniane wyżej czas 6 tygodni można skrócić. Liczy się bowiem nie tylko ilość czasu spędzonego na wodzie, ale też jego jakość. Dlatego po podstawowym kursie żeglarskim i zdanym egzaminie na patent żeglarski warto rozwijać się dalej na rejsach turystycznych oraz pomyśleć o pierwszej morskiej wyprawie.
Zostań żeglarzem w trzech krokach
Nasza propozycja na żeglarski rozwój od „szczura lądowego” do „wilka morskiego” to trzy różne rejsy żeglarskie – każdy z nich to odrębna przygoda, ale wszystkie razem tworzą całość, która może przyspieszyć naukę żeglarstwa. Nawet w ciągu jednego roku możesz postawić swoje pierwsze kroki na pokładzie, zdobyć patent żeglarski, doświadczenie na rejsach śródlądowych oraz pierwsze godziny stażowe na morzu.
Z myślą o młodzieży w wieku 14-17 lat przygotowaliśmy:
- Rejsy szkoleniowe dla młodzieży na Mazurach (2 tygodnie)
- Rejsy turystyczne dla młodzieży na Mazurach (2 tygodnie)
- Rejs morski dla młodzieży po Zatoce Gdańskiej (1 tydzień)
Te trzy rejsy żeglarskie dla młodzieży stanowią esencję 11 lat naszych doświadczeń w organizacji obozów żeglarskich, rejsów turystycznych, kursów na patent żeglarski oraz rejsów morskich dla młodzieży.
Szkoleniowy rejs żeglarski – to dwa tygodnie intensywnego szkolenia żeglarskiego, wędrowny kurs żeglarski zakończony egzaminem na patent żeglarza jachtowego.
Rejs turystyczny – to kolejne dwa tygodnie wypoczynku pod żaglami, poznawania Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i doskonalenia swoich żeglarskich umiejętności.
Pierwsza Fala – to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej. Pozwala zdobyć pierwsze godziny stażowe na patenty morskie.
Podsumowanie
Po pierwsze zastanów się jak chcesz spędzić wakacje: w hotelu, ośrodku wypoczynkowym lub domkach – w każdym razie na lądzie – i tylko od czasu do czasu wsiadać na łódkę, czy może masz gotowość na prawdziwą żeglarską wyprawę i dwa tygodnie na pokładzie prawdziwego jachtu, płynącego z portu do portu?
Po drugie i równie ważne: chcesz popływać wyłącznie turystycznie czy szkolić się na patent żeglarski, aby w przyszłości móc pływać samodzielnie?
Jeśli odpowiesz sobie na te dwa pytania, wybór odpowiedniego dla Ciebie obozu żeglarskiego stanie się dużo łatwiejszy. A gdy już wyruszysz na wyprawę pod żaglami, pamiętaj, że większość naszych instruktorów niegdyś była kursantami na naszych obozach żeglarskich! Może kiedyś i Ty dołączysz do naszej kadry!