array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Obozy-zeglarskie.net > Blog > Żeglarstwo > Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży

Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży

Trasa wędrownego obozu żeglarskiego dla młodzieży
Krzysztof Osóbka kw. 18, 2022

Trasa na wędrownym obozie żeglarskim liczy zwykle około 140 km. Odwiedzamy kilkanaście portów i przystani. Mazurski Szlak Żeglarski to ogromny kompleks ponad trzydziestu jezior połączonych kilkoma kanałami. Zobacz jak wygląda szlak żeglarski na Mazurach oraz gdzie pływamy na rejsach dla młodzieży.

Główny szlak żeglarski

Główny szlak żeglugowy na Mazurach rozpoczyna się w miejscowości Pisz. Biegnie dalej na północ przez Mikołajki i Giżycko aż do Węgorzewa. Liczy około 90 kilometrów, jednak cały akwen stwarza dużo więcej możliwości wyboru trasy. Na szlakach bocznych leżą między innymi miejscowości Ruciane-Nida i Ryn. Wiele rejsów rozpoczyna się w Giżycku oraz jego okolicach (nasz port w Wilkasach).

Nasze jachty pływają po trasie: Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko

Trasa rejsu dla młodzieży

Sprawdzona trasa na dwutygodniowy rejs żeglarski to: Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko. Te miejscowości obowiązkowo pojawiają się na trasie każdego rejsu, ale jego dokładny przebieg zależy w większości od pogody. Nasze jachty nigdy nie płyną po identycznej trasie – każdy rejs odwiedza różne porty i przystanie.

Cała trasa liczy ok. 140 km szlaku żeglarskiego. Na tak długim dystansie odwiedzamy klikacie portów i przystani. Zwykle raz na tydzień cumujemy do dzikiego brzegu – panują wówczas warunki polowe. Poniżej kilka z najciekawszych miejsc jakie odwiedzamy podczas rejsów żeglarskich na Mazurach.

Zobacz też:

Stanica Żeglarska Stranda

Nowoczesna a zarazem stylowa przystań jachtowa na obrzeżach Giżycka, położona nad brzegiem jeziora Kisajno. Przyciąga miłośników dobrej kuchni i wypoczynku w stylu slow life.

Kętrzyńska Przystań

Kameralna przystań przy ośrodku wypoczynkowym położonym w malowniczej scenerii nad jeziorem Mamry. Przed sezonem znajdziemy tu ciszę i dużo przestrzeni oraz będziemy mogli cieszyć się wieczornym ogniskiem.

Port Sztynort

W marinie w Sztynorcie, największej na całych Mazurach, znajduję się chyba wszystko, co żeglarzowi potrzeba. Sztynort powinien być obowiązkowym punktem na trasie naszego rejsu mazurskiego, przede wszystkim ze względu na swój niesamowity żeglarski klimat.

Mikołajki

Zwane polską stolicą żeglarstwa, jest cenione przez wielu żeglarzy za małomiasteczkowy klimat. W sezonie Mikołajki są odwiedzane przez tłumy turystów. Znajdziemy tu dobre restauracje i kawiarnie oraz sklepy żeglarskie. Można też poszaleć w Parku Wodnym „Tropikana”.

Ryn

Niewielkie miasteczko na uboczu szlaku żeglarskiego. Nad miastem wznosi się potężny zamek krzyżacki. EkoMarina w Rynie należy do najlepszych przystani jachtowych na Mazurach. Panuje tu zupełnie inny klimat niż w dużych kurortach.

Stare Sady

Malowniczo położona osada na wzgórzach przy zachodnim brzegu jeziora Tałty. Znana z piękna przystani Pod Jabłoniami oraz tawerny Zielony Wiatr. Tutaj czas płynie bardzo wolno.

Jora Wielka

Wioska nad brzegami głębokiej zatoki jeziora Tałty.  Zacumować można w niewielkiej przystani przy knajpce „Muzeum”, znanej przedziwnych „eksponatów” zebranych bez ładu i składu. Wydaje się, że w tym miejscu czas w ogóle nie płynie.

Zatoka Rominek

Jeden najpiękniejszych zakamarków na całych Mazurach. Wąska zatoka liczy dwa kilometry długości. Na jej końcu znajdują się bardzo dobre miejsca do cumowania dla wielu jachtów.

Jak długo się pływa jednego dnia?

jacht twister 800n

W ciągu jednego dnia zwykle jesteśmy na wodzie około 7 godzin – z dwugodzinną przerwą na obiad. Przed południem pływamy 4 godziny i po południu 3 godziny.

Najczęściej wypływamy z portu o godzinie 9:00, a na przerwę obiadowa zatrzymujemy się w godzinach 13:00 – 15:00. Po południu ruszamy dalej i żeglujemy do 18:00.

W ciągu dwóch tygodni rejsu żeglarskiego spędzamy na wodzie około 80 godzin, przepływając blisko 140 km szlaku wodnego.

Trasa rejsu szkoleniowego 2024

Rejsy szkoleniowe zaczynamy w naszym porcie w AZS Wilkasy i kierujemy się najpierw na północ. Po dotarciu do Węgorzewa zawracamy w stronę Giżycka. Tak mija zwykle pierwsza połowa naszego rejsu, na półmetku znów jesteśmy w naszej bazie w AZS. Drugi tydzień to wyprawa w południową część szlaku żeglarskiego. Przepływamy wówczas kanały i odwiedzamy Mikołajki lub Ryn. Pod koniec obozu wracamy do AZS Wilkasy na egzamin żeglarski.

Trasa rejsu turystycznego 2024

Zwykle przebiega na tej samej trasie: Giżycko – Węgorzewo – Mikołajki – Giżycko, lecz załogi turystyczne mają więcej czasu na zwiedzenie ukrytych miejsc i przeróżnych zakątków rozsianych na szlaku. Niekiedy grupy turystyczne żeglują dalej na południe – do Rucianego-Nida lub nawet do Pisza (w ten sposób opływają cały mazurski szlak Pisz – Węgorzewo). Najczęściej jednak „turystyki” poświęcają czas na zwiedzanie.

Trasa rejsu morskiego dla młodzieży 2024

Nasze rejsy morskie dla młodzieży po Zatoce Gdańskiej nastawione są na zwiedzenie jak największej liczby portów w rejonie. Młodzi żeglarze odwiedzają: Gdańsk, Hel, Władysławowo, Jastarnię, Gdynię i Sopot. Nie jest to bardzo długa trasa jak na rejs morski, ale celem tego rejsu jest właśnie zdobycie jak najwięcej morskich doświadczeń bez bardzo długich przelotów.

Zobacz też:

Komentarze
Marinera w dniu 18 kwietnia, 2022 o 5:56 pm

To naprawdę świetna trasa! ?
Z Puntovitą pływam już parę lat i zawsze jest ekstra! ?

Inni czytal również:

Krzysztof Osóbka lis 27, 2023
Jak zacząć żeglować? Wskazówki na początek

Jak zacząć żeglować? Wskazówki na początek

Dla niektórych nauka żeglarstwa może kojarzyć się z musztrą i surową, niemal wojskową dyscypliną. Faktycznie, dobry obóz żeglarski musi być doskonale zorganizowany, ale szkolenie na patent Żeglarza Jachtowego nie przypomina marynarki wojennej. ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 16, 2023
Przewodniki żeglarskie po Mazurach [RECENZJA]

Przewodniki żeglarskie po Mazurach [RECENZJA]

Przewodniki żeglarskie po Mazurach to publikacje lub materiały informacyjne, które dostarczają żeglarzom informacji na temat żeglowania w regionie Mazur. Pomagają wybrać ciekawe miejsca do cumowania, zaplanować trasę i poznać rejon Wielkich ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 08, 2023
Żeglarstwo dla dzieci – jaki jacht na początek?

Żeglarstwo dla dzieci – jaki jacht na początek?

Żeglarstwo dla dzieci to wspaniały sport i hobby, które ma wiele korzyści. Istnieje wiele powodów, dlaczego warto zainteresować dzieci żeglarstwem – niektóre są oczywiste, ale na pewno kilka Cię zaskoczy. Opisujemy też najlepsze żaglówki ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 02, 2023
Staż żeglarski na wodach morskich [Opina z rejsu]

Staż żeglarski na wodach morskich [Opina z rejsu]

Dokumentowanie stażu morskiego jest kluczowe dla osób dążących do uzyskania kwalifikacji żeglarskich, takich jak Jachtowy Sternik Morski (JSM) lub Kapitan Jachtowy. Istnieją trzy główne metody rejestrowania stażu morskiego: Opinia z rejsu, Karta ...

więcej

Wakacje pod żaglami 2024

Organizujemy żeglarskie obozy młodzieżowe na 7 dni oraz 14 dni w różnych terminach począwszy od maja do września. Dołącz do naszej załogi i przeżyj żeglarską przygodę życia.

Wybierz obóz żeglarski

Oferta żeglarska tel: 501 177 487