Dzień z życia żeglarza na Mazurach jest wypełniony po brzegi od rana do wieczora. Kto choć raz spędził wakacje pod żaglami, ten wie, że życie na pokładzie jachtu przemierzającego jeziora bardzo różni się od życia na jakiejkolwiek innej kolonii czy obozie. Więc jak wygląda życie na rejsie żeglarskim dla młodzieży?
Mieszkanie na jachcie
Wszystkie nasze obozy żeglarskie dla młodzieży w formie wędrownej prowadzimy na jachtach kabinowych Antila, Laguna lub Twister 800N. Na każdym jachcie zakwaterowane jest 6 osób załogi oraz instruktor. To nowoczesne jachty, gwarantujące wysoki standard pobytu oraz bezpieczną żeglugę. Jachty wyposażone są w dwuosobowe koje. Więcej informacji znajdziesz w dziale – nasze jachty.
Jachty mogą być wyposażone w toalety chemiczne, nie posiadają jednak prawdziwych łazienek z prysznicem. W żegludze turystycznej na śródlądziu najczęściej korzysta się wyłącznie z toalet i sanitariatów znajdujących się w portach. Infrastruktura portowa jest przygotowana do przyjmowania żeglarzy przemierzających Mazury. Wygląda to podobnie jak wędrówka po górach pomiędzy schroniskami – tutaj żeglujemy jachtem od portu do portu.
- Żeglowanie jachtem od portu do portu przez jeziora mazurskie.
Plan dnia na obozie żeglarskim
Na rejsie dla młodzieży dzień zaczyna się zawsze o godzinie 7:00. Pierwsza godzina dnia mija na przygotowaniu i zjedzeniu śniadania. O godzinie 8:00 jest zbiórka całego obozu, na której kierownik rejsu przedstawia plan na dany dzień, po czym przygotowujemy się do wypłynięcia. Jachty wychodzą z portu już o godzinie 9:00.
W kolejnej przystani zatrzymujemy się o 13:00 na przerwę obiadową, która trwa do 15:00. Po południu płyniemy dalej, zwykle jeszcze przez 3 godziny, do godziny 18:00. Nasze jachty nie są nigdy na wodzie bez przerwy dłużej niż 4 godziny, a łączny czas pływania w ciągu dnia mieści się w granicach 7 godzin w ciągu dnia.
Przerwa na kolację jest pomiędzy 18:00 a 19:00. Po kolacji prowadzimy jeszcze zajęcia teoretyczne. W niektóre dni organizujemy ogniska z szantami i tylko wówczas dzień przedłuża się do godziny 23:00. Zwykle dzień na obozie żeglarskim kończy się o godzinie 22:00 – wówczas wszyscy są już na swoich jachtach gotowi do snu.
- Dzień jest zaplanowany od 7:00 do 22:00.
Wyżywienie na obozie żeglarskim
W trakcie rejsu żeglarskiego po Mazurach uczestnicy samodzielnie przygotowują posiłki. Jachtowy kambuz zaopatrywany jest drogą lądową co drugi dzień. Główne posiłki przygotowywane są tylko gdy jacht jest zacumowany w porcie – nigdy nie gotujemy podczas żeglugi.
Trzymamy się tradycyjnego podziału na wachty, a nasi instruktorzy pomagają wdrożyć się poczatkującym kukom. Jachtowa kuchnia, zwana kambuzem, pozwala na przygotowywanie posiłków dla osób z różnymi preferencjami żywieniowymi. W żeglarstwie śródlądowym istnieje nawet pewien kanon dań, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas rejsów. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Wyżywienie na obozie żeglarskim.
- Uczestnicy sami przygotowują posiłki pod okiem instruktora.
Szkolenie żeglarskie
Prowadzenie jachtu pod żaglami to tylko jedna z części szkolenia żeglarskiego. Na rejsie szkoleniowym uczestniczy uczą się także sterować jachtem płynącym na silniku, przepływać przez kanały oraz cumować w różnych portach. Ta ostatnia czynność jest najbardziej skomplikowana i wymaga koordynacji całej załogi. Dlatego ćwiczymy manewry portowe w różnych marinach.
Sterowanie jachtem na żaglach obejmuje podstawowe manewry takie jak ostrzenie, odpadanie, zwrot przez sztag i zwrot przez rufę. Naszych kursantów uczymy także manewrów złożonych: podejścia do człowieka za burtą oraz stanięcia w dryf.
Zajęcia teoretyczne obejmują budowę jachtu, teorię żeglowania, ratownictwo, locję, meteorologię i przepisy. Wszystko to razem przygotowuje do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Więcej o egzaminie piszemy w artykule: Czy masz już patent żeglarski?
- Szkolenie żeglarskie: sterowanie na żaglach i silniku oraz 6 działów teorii.
Moja załoga (?)
Załogi liczą zwykle 6 osób + instruktor. Staramy się aby załoganci byli w zbliżonym wieku – nie więcej niż 2 lata różnicy. Często załogi są mieszane np. 4 chłopaków + 2 dziewczyny lub odwrotnie, jednak zawsze układ musi być parzysty ze względu na dwuosobowe koje. Jeśli chcesz przyjechać na obóz z kolegą lub koleżanka i chcecie być w jednej załodze należy zaznaczyć tę informację w formularzu zgłoszeniowym.
- Na jachcie mieszka 6 osób załogi + instruktor.
Praca na obozach żeglarskich
Aby zostać instruktorem konieczne jest minimum 6 tygodni intensywnego pływania. To czas niezbędny, aby nabrać wprawy i doświadczenia na pewnym poziomie. Wówczas należy pomyśleć o kursie instruktorskim, czyli NŻ – Nauczyciel Żeglowania.
6 tygodni to czas umowny, nie ma w tym zakresie formalnych wytycznych. Każdy kurs na NŻ i tak rozpoczyna się egzaminem wstępnym. Kwalifikacje NŻ konieczne są do pracy na rejsach szkoleniowych. Aby prowadzić jacht na rejsie turystycznym formalnie wystarczy patent żeglarski i kurs wychowawcy kolonijnego. Szczegóły dla zainteresowanych tematem pracy w żeglarstwie znajdują się w dziale – praca w żeglarstwie.
Większość naszej kadry stanowią osoby, które swoje pierwsze kroki na pokładzie jachtu stawiały właśnie na obozie żeglarskim dla młodzieży.
Zobacz też: