Co zabrać na wakacje na Mazury
Są rzeczy niezbędne, bez których nie można się obejść na wakacjach pod żaglami, są też takie, które przydają się tylko czasami. W pierwszej kolejności należy zabierać to, co jest absolutnie konieczne – niezbędnik żeglarza musi zawierać odpowiednie ubrania i buty na obóz żeglarski – pamiętaj, aby wziąć odpowiedni ekwipunek.
Pobierz listę w pliku pdf: Co zabrać na obóz – LISTA ZAKUPÓW. Upewnij się czy masz wszystko!
Lista zawiera podpowiedzi przydatne przy zakupach przed rejsem.
Ubrania żeglarskie na obóz
Należy przygotować się zarówno na bardzo gorące, słoneczne dni jak i na pochmurne i deszczowe. Trzeba zabrać na obóz żeglarski wygodne ubrania na każdą pogodę, zarówno bluzki z długim jak i z krótkim rękawem, spodnie długie i krótkie. To są rzeczy niezbędne, które rekomenduje każda szkoła żeglarstwa.
Na obóz żeglarski dla młodzieży warto zabrać letnie sportowe ubrania (krótkie spodenki, koszulki sportowe), a także ciepłą bluzę lub sweter oraz dwie pary długich spodni. Dobrze jest, jeśli ubrania te dają nam ochronę przed wiatrem, np. solidny polar lub softshell.
Czasami sprawdza się też odzież termoaktywna oraz wszystko, co szybkoschnące – jesteśmy przecież wystawieni na działanie dwóch nieubłaganych żywiołów: wiatru i wody. Nawet jeśli spodziewamy się gorącego sezonu żeglarskiego, gdzie krótkie spodenki i koszulka będą naszym najczęstszym ubraniem, to nie można zapomnieć o zabraniu kilku par spodni i grubych, ciepłych skarpet.
Ubrania przeciwdeszczowe na obóz żeglarski
Rzeczy niezbędne, absolutnie konieczne! Nie muszą to być wcale oryginale sztormiaki typowo żeglarskich marek – turystyczna kurtka przeciwdeszczowa powinna nam na Mazurach wystarczyć. Trzeba jednak liczyć się z tym, że opady deszczu latem bywają bardzo intensywne – dlatego ubrania przeciwdeszczowe są konieczne . Bywają wprawdzie takie rejsy żeglarskie dla młodzieży, na których ani razu nie wyjmie się ich z torby, ale są też i takie, na których większość czasu spędzamy w kurtkach przeciwdeszczowych.
Zalecamy, by wyposażyć się w solidne ubrania przeciwdeszczowe. Ubrania te mogą być podobne do tych z wyprawy kajakowej lub wycieczki w góry – nie potrzeba wydawać majątku w sklepie żeglarskim, by wybrać się na rejs po Mazurach. Najważniejsze są spodnie przeciwdeszczowe i kurtka.
Jakie buty na żagle?
Najważniejsze to sportowe obuwie z białą, płaską podeszwą, które nie brudzi pokładu i zapewnią dobra „przyczepność”, także wówczas, gdy pokład będzie mokry. Zwykłe trampki sprawdzają się, gdy jest ciepło, dobrze również mieć obuwie, w którym nie zmarzniemy.
Dobrą kombinacja są trampki + adidasy (jedne stanową wówczas buty rezerwowe).
Kalosze przydają się tylko czasami, najczęściej jednak spędzają dwa tygodnie w torbie. Zwykle lepiej sprawdzają się buty do wody, dobrej jakości sandały lub crocsy – zachęcamy, by wyposażyć się raczej w coś w tym rodzaju.
Czapka i okulary przeciwsłoneczne
Czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne są niezbędne – w gorące słonecznie dni pływanie bez nich jest zabronione! Każdy załogant musi być wyposażony w odpowiednią ochronę przed słońcem, które potrafi dopiec bardzo solidnie.
Ponadto przydaje się czasem czapka zimowa – bywają takie dni, kiedy pada, wieje i jest zimno, a na wodzie jest to bardzo odczuwalne.
Pamiętaj! Skrajne temperatury są na pokładzie jachtu odczuwalne jeszcze bardziej niż na lądzie! Gdy jest gorąco, na pokładzie pozbawionym cienia oraz wewnątrz jachtu wysoka temperatura może być bardziej dokuczliwa. Tak samo w wypadku zimna i wiatru – na jeziorze jest zawsze zimniej niż przy brzegu.
Krem z filtrem UV
Działanie promieni słonecznych podczas żeglugi jest szczególnie intensywne – część promieni UV (około 15%) odbija się od wody. Krem z dobrym filtrem UV koniecznie musi się znaleźć w naszych przyborach toaletowych przed wyjazdem na obóz. Zalecamy, by na obóz żeglarski kupić przynajmniej kremy z filtrem oznaczone jako „wysoka ochrona”, czyli posiadające współczynnik ochrony 30-50. W najgorętsze dni, do ochrony skóry twarzy przydają się nawet 50-tki+, czyli kremy oznaczone jako „bardzo wysoka ochrona”.
Strój kąpielowy na żagle
Strój kąpielowy jest oczywiście niezbędny. Oprócz jezior i strzeżonych plaż, w niektórych miejscach na trasie rejsu żeglarskiego (Mikołajki, Wilkasy) pojawiają się atrakcje takie jak parki wodne i sauny, dlatego warto być gotowym na wszelkie formy wodnego szaleństwa.
Kosmetyki, klapki pod prysznic i ręcznik
Dobrze jest wyposażyć się w niewielką kosmetyczkę, która będzie poręczna podczas wypraw pod prysznic – na Maurach prysznice znajdują się w portach i każdorazowo musimy zabrać pod prysznic wszystkie swoje przybory toaletowe. Dobrze jest wyposażyć się w miarę kompaktowy zestaw kosmetyków, w opakowaniu dającym się powiesić pod prysznicem (np. kosmetyczka z wieszakiem).
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o obuwiu pod prysznic – zwykłe klapki lub japonki sprawdzają się znakomicie. Niezwykle przydatnym wynalazkiem jest też ręcznik szybkoschnący z mikrofibry – to bardzo dobre rozwiązanie na rejs żeglarski, ponieważ zajmuje mało miejsca w bagażu i nie wymaga długotrwałego suszenia.
Śpiwór
Na obozie żeglarskim miejscem zakwaterowania uczestników są jachty – znajdują się na nich koje z rozkładanymi materacami. Śpiwór jest niezbędny. Nie musi być przeznaczony do ekstremalnych temperatur, nie musi też być maksymalnie kompaktowy. W odniesieniu do popularnego podziału na trzy grupy pod względem temperatury komfortu (letnie, 3-sezonowe, zimowe), proponujemy śpiwór letni od lipca do połowy sierpnia. W drugiej połowie sierpnia można już rozważyć zabranie śpiwora ze środkowego przedziału temperaturowego.
Latarka czołówka
Jachty, na których zakwaterowani są uczestnicy, są oczywiście wyposażone w oświetlenie, ale nie wszystkie keje, do których cumujmy są oświetlone – szczególnie w małych przystaniach lub leśnych bindugach własne źródło światła bardzo się przydaje. Lepiej nie używać telefonu do tego celu. Czołówka świetnie się sprawdza również przy ogniskach z szantami – pomaga dostrzec kolejne zwrotki morskich opowieści w śpiewniku!
Dokumenty i legitymacja szkolna
Do przyjęcia na obóz żeglarski obowiązkowo musisz mieć:
- Kartę uczestnika i zgodę rodziców na udział w rejsie lub szkoleniu żeglarskim
- Zgodę rodziców / opiekunów na uprawianie żeglarstwa
- Ważną legitymację szkolną
Przyjęcie uczestnika na obóz żeglarski bez tych dokumentów jest niemożliwe! Dokumenty te wypełnienia tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia (rodzic/opiekun). Znajdziesz je w dziale – dokumenty do pobrania.
Koniecznie zadbaj o ważność swojej legitymacji szkolnej przed wyjazdem.
Lista zakupów na rejs – niezbędnik żeglarza
Poniżej lista rzeczy i koniecznych zakupów, które należy zabrać na obóz żeglarski na Mazurach.
- kurtka przeciwdeszczowa
- spodnie przeciwdeszczowe
- wygodne ubranie na słoneczne dni (krótkie)
- ciepła bluza/sweter/polar/softshell
- kilka par grubych skarpet
- dwie pary butów na gumowej, płaskiej podeszwie
- buty do wody / sandały / crocsy
- czapka z daszkiem
- czapka zimowa
- okulary przeciwsłoneczne
- przybory toaletowe
- krem z filtrem UV (min. 30-tka)
- strój kąpielowy
- niewielka kosmetyczka z wieszakiem
- klapki pod prysznic
- ręcznik szybkoschnący z mikrofibry
- śpiwór (letni lub 3-sezonowy)
- latarka czołówka
- legitymacja szkolna
- Karta uczestnika – Pobierz PDF
- Zgoda na uprawianie żeglarstwa – Pobierz PDF
Przed wyjazdem na obóz żeglarski upewnij się czy masz wszystkie rzeczy z powyższej listy. Możesz na niej polegać. Przygotowaliśmy ją na podstawie 11-lat doświadczenia w organizacji obozów żeglarskich na Mazurach dla młodzieży. Koniecznie pamiętaj o dokumentach.
Pobierz listę w pliku pdf: Co zabrać na obóz – LISTA ZAKUPÓW. Upewnij się czy masz wszystko!
Lista zawiera podpowiedzi przydatne przy zakupach przed rejsem.
Co czasami się przydaje na obozie żeglarskim?
Poniżej lista kilku rzeczy, które opcjonalnie można zabrać na obóz żeglarski – czasami sprawdzają się podczas wypadu na żagle, ale nie są konieczne.
Mała poduszka
Niektórzy przywożą na obozy małą poduszkę, która wraz z ciepłym śpiworem dodaje komfortu. Jest to opcjonalny drobiazg – poduszkę można zabrać według własnych preferencji. Jeśli zdecydujesz się zabrać na obóz żeglarski małą poduszkę, nie musi być zapakowana do plecaka – możesz przywieźć ją osobno.
Kalosze
Kalosze przydają się tylko w chłodniejszych terminach na wiosnę lub jesienią. Na obozy żeglarskie latem nie są konieczne. Kalosze mają jednak wielu zwolenników i nie jest błędem ich zabieranie. Jeśli już koniecznie chcesz je przywieźć na obóz żeglarski, pamiętaj, że nie muszą to być specjalne żeglarskie kalosze – te z wyprawy na ryby albo na grzyby też dadzą radę. Można się bez nich obejść.
Rękawiczki żeglarskie
Czasami uważane za zbędny gadżet, przydają się osobom niewprawionym w obsłudze lin. Mają szczególne zastosowanie przy obsłudze lin mokrych, lub wybierania lin wymagającego więcej siły (np. przy stawianiu masztu). Oryginale rękawiczki żeglarskie mogą mieć też dość oryginalną cenę. Na próbę można przetestować zwykłe rowerowe rękawiczki.
Gitara lub inny instrument muzyczny
Zawsze jest mile widziany i na pewno znajdzie się dla niego miejsce na pokładzie. Bardzo cenimy osoby muzykalne, które wspierają naszych sterników-szantymenów przy wieczornych ogniskach. Jeśli grasz na gitarze i zastanawiasz się czy ją zabrać na obóz, nasza podpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK!
Jak się zapakować na rejs?
Wszystkie rzeczy należy spakować w miękką torbę lub miękki plecak bez stelaża – zdecydowanie odradzamy plecaki ze stelażem. Sztywne walizki na kółkach absolutnie odpadają – nie ma na nie miejsca na jachcie! Tylko plecak bez stelaża będzie optymalny.
Klasyczny worek żeglarski również ma swoich zwolenników i pięknie się prezentuje na kei. Worek żeglarski jest stosowany przez wielu adeptów żeglarstwa. Zachęcamy jednak, by przede wszystkim zadbać o zawartość, a nie markę naszej torby, która i tak większość czasu na obozie żeglarskim spędzi zamknięta w kingstonie…
Pobierz listę w pliku pdf: Co zabrać na obóz – LISTA ZAKUPÓW. Upewnij się czy masz wszystko!
Lista zawiera podpowiedzi przydatne przy zakupach przed rejsem.