array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Obozy-zeglarskie.net > Blog > Żeglarstwo > Czy warto robić kursy motorowodne?

Czy warto robić kursy motorowodne?

Czy warto robić kursy motorowodne?
Michał Stępka sty 08, 2021

Jeżeli lubisz spędzać czas na wodzie i cieszy cię zdobywanie nowych umiejętności, bez wahania mogę powiedzieć: jak najbardziej warto robić patent motorowodny! Dla żeglarzy będzie to ciekawe uzupełnienie i poszerzenie wodniackiej wiedzy oraz sposobność do spojrzenia na znane jeziora z nieco innej perspektywy. Dla fanów emocji i szybkiej jazdy – okazja, by zacząć przygodę na wodzie!

Sternik Motorowodny – uprawnienia

patent sternika motorowodnegoPosiadanie patentu sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych po śródlądziu bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że od momentu uzyskania tego dokumentu możesz prowadzić niemal każdą jednostkę poruszającą się za pomocą silnika – od beztroskiego śmigania na skuterze wodnym po majestatyczne wpływanie do portu w Mikołajkach potężną Nauticą 1100. Tylko od ciebie zależy, co wybierzesz jako pierwsze! Dla motorowodniaków na śródlądziu istnieje wyłącznie jedno ograniczenie, które i tak jest tylko czasowe: osoby poniżej 16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia jedynie na jachtach o mocy silnika do 60 kW.

Z patentem sternika motorowodnego można również spróbować swoich sił na morskich falach, ponieważ uprawnia on także do prowadzenia jachtów motorowych po wodach morskich. Ograniczona jest wtedy jednak dopuszczalna długość prowadzonej jednostki – kadłub nie może przekroczyć 12 m długości – a sam sternik nie może odpływać dalej niż 2 Mm od brzegu, natomiast żegluga może odbywać się wyłącznie w porze dziennej. Aby zyskać więcej wolności na morzu, należy uzyskać wyższy stopień motorowodny: patent motorowodnego sternika morskiego. Jest to uprawnienie dla prawdziwych morskich wyjadaczy – aby przystąpić do egzaminu, należy posiadać 200 godzin udokumentowanego stażu na minimum dwóch rejsach oraz skończone 18 lat. Może będzie to kolejny motorowodniacki krok po uzyskaniu pełnoletności?

Co warto wiedzieć o patencie motorowodnym?

uprawnienia motorowodneNajwiększą ciekawostką jest to, że nie trzeba posiadać patentu sternika motorowodnego, aby prowadzić niektóre motorówki. Nie spodziewaliście się tego, co? Otóż, faktem jest, że prawo dopuszcza możliwość prowadzenia jachtów motorowych, których moc silnika nie przekracza (lub ograniczona jest konstrukcyjnie) do 10 kW (około 13,6 KM) bez konieczności posiadania jakichkolwiek uprawnień. Oznacza to, że nie posiadając patentu motorowodnego możecie prowadzić jednostkę, która będzie odrobinę szybsza od rowerka wodnego (ale kajaki już mogą was wyprzedzać…).

Jeżeli natomiast zamiast smażyć się na łódeczce płynącej z żółwią prędkością wolelibyście w upalny dzień pośmigać po falach, skuter wodny będzie idealnym wyborem. Miłośnicy wiatru we włosach i szybkich jednostek często zastanawiają się, czy istnieje jakieś specjalne uprawnienie na skuter wodny. Okazuje się, że aby prowadzić skuter wodny, należy posiadać jedynie patent sternika motorowodnego. Ten sam, dzięki któremu możecie wyczarterować luksusowego houseboat’a i opalać się na jego pokładzie. Taki mały plastik, a tyle możliwości!

Z kolei jeśli interesują was narty wodne i chcielibyście zdobyć uprawnienia do holowania narciarza, sam patent sternika motorowodnego już nie wystarczy. W tym celu należy udać się na kurs na holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających… i zdać egzamin z wiedzy i umiejętności. Dopiero z taką licencją na holowanie można pełnoprawnie holować za jachtem motorowym narciarza. Ale uwaga, aby móc wziąć udział w takim kursie, należy uprzednio posiadać już co najmniej patent sternika motorowodnego.

Jak wygląda kurs motorowodny?

jak wygląda kurs na sternika motorowodnegoKurs przygotowujący do egzaminu na patent sternika motorowodnego organizowany jest w naszej firmie podczas każdego obozu żeglarskiego dla młodzieży. Jest to dodatkowe szkolenie (koszt 500 zł), na które może zgłosić się każdy, kto ma ochotę poszerzyć swoje wodniackie umiejętności i zyskać patent sternika motorowodnego. Uczestnicy takiego szkolenia uczą się obsługi motorówki i wykonywania najważniejszych manewrów. Pierwszą część szkolenia zaczynamy zwykle od krótkiego omówienia części jachtu motorowego i „oswojenia się” z nową jednostką.

Na początku małymi kroczkami: jazda do przodu, do tyłu, kręcenie bączków… Po takiej rozgrzewce kursanci uczą się ślizgu i manewru podejścia do człowieka za burtą. Druga część szkolenia to manewry portowe: podejścia i odejścia od kei. Czasami, w zależności od panujących warunków, odwracamy kolejność i przed ślizgami robimy manewrówkę portową. Wiadomo, że każda jednostka, którą adepci motorowodniactwa będą pływać w przyszłości, będzie się różniła od innych, dlatego podczas naszych szkoleń kładziemy nacisk na uniwersalne zasady bezpieczeństwa, które – szczególnie na początku – sprawią, że mimo niewielkiego doświadczenia, pływanie motorówką będzie wyłącznie przyjemnością.

Jak wygląda egzamin motorowodny?

jak wygląda egzamin motorowodnyPod koniec każdego turnusu odbywa się egzamin na patent sternika motorowodnego, na który składają się dwie części – teoretyczna oraz praktyczna. Podczas części praktycznej egzaminu, załoga w obecności egzaminatora wykonuje manewry, które wcześniej ćwiczone były przy szkoleniu motorowodnym: podejście do człowieka, wejście w ślizg oraz manewry portowe. Aby uzyskać zaliczenie z tej części, wszystkie manewry muszą zostać wykonane poprawnie, przy czym każdy manewr może zostać powtórzony jednokrotnie. Cały egzamin praktyczny dla jednej załogi trwa zwykle około pół godziny.

Część teoretyczna egzaminu na patent motorowodny jest testem składającym się z 75 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru. Na napisanie testu jest 90 minut. Pytania dotyczą ogólnej wiedzy o żeglarstwie motorowodnym. Duża część materiału pokrywa się z wiedzą potrzebną do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Podczas szkolenia żeglarskiego organizowanych jest sześć wykładów z sześciu działów teoretycznych, z których aż cztery potrzebne są również do egzaminu na patent motorowodny.

Dodatkowo dla osób szkolących się na sternika motorowodnego organizowany jest zawsze dodatkowy wykład z teorii stricte motorowodniackiej. Zagadnienia potrzebne do egzaminu na patent sternika motorowodnego są więc regularnie przerabiane podczas dwóch tygodni rejsu.

Koszt egzaminu na sternika motorowodnego jest taki sam, jak koszt egzaminu żeglarskiego: 250 zł dla osób dorosłych lub 125 zł dla uczniów i studentów do 26 r. życia z ważną legitymacją szkolną lub studencką.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Inni czytal również:

Krzysztof Osóbka lis 27, 2023
Jak zacząć żeglować? Wskazówki na początek

Jak zacząć żeglować? Wskazówki na początek

Dla niektórych nauka żeglarstwa może kojarzyć się z musztrą i surową, niemal wojskową dyscypliną. Faktycznie, dobry obóz żeglarski musi być doskonale zorganizowany, ale szkolenie na patent Żeglarza Jachtowego nie przypomina marynarki wojennej. ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 16, 2023
Przewodniki żeglarskie po Mazurach [RECENZJA]

Przewodniki żeglarskie po Mazurach [RECENZJA]

Przewodniki żeglarskie po Mazurach to publikacje lub materiały informacyjne, które dostarczają żeglarzom informacji na temat żeglowania w regionie Mazur. Pomagają wybrać ciekawe miejsca do cumowania, zaplanować trasę i poznać rejon Wielkich ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 08, 2023
Żeglarstwo dla dzieci – jaki jacht na początek?

Żeglarstwo dla dzieci – jaki jacht na początek?

Żeglarstwo dla dzieci to wspaniały sport i hobby, które ma wiele korzyści. Istnieje wiele powodów, dlaczego warto zainteresować dzieci żeglarstwem – niektóre są oczywiste, ale na pewno kilka Cię zaskoczy. Opisujemy też najlepsze żaglówki ...

więcej
Krzysztof Osóbka lis 02, 2023
Staż żeglarski na wodach morskich [Opina z rejsu]

Staż żeglarski na wodach morskich [Opina z rejsu]

Dokumentowanie stażu morskiego jest kluczowe dla osób dążących do uzyskania kwalifikacji żeglarskich, takich jak Jachtowy Sternik Morski (JSM) lub Kapitan Jachtowy. Istnieją trzy główne metody rejestrowania stażu morskiego: Opinia z rejsu, Karta ...

więcej

Wakacje pod żaglami 2024

Organizujemy żeglarskie obozy młodzieżowe na 7 dni oraz 14 dni w różnych terminach począwszy od maja do września. Dołącz do naszej załogi i przeżyj żeglarską przygodę życia.

Wybierz obóz żeglarski

Oferta żeglarska tel: 501 177 487